Mitől jó egy lakásbiztosítás?

Lakásbiztosítást köt egy nő egy ügynökkel.

Mitől jó egy lakásbiztosítás?

Akkor értékeljük igazán azt, hogy rendszeresen fizettük a lakásbiztosításunkat, amikor bekövetkezik egy káresemény. Persze, a teljes megkönnyebbüléshez az kell, hogy a biztosítótól kapott kártérítési összeg valóban fedezze az elszenvedett kárunkat. Ennek esélye pedig csak nagy körültekintéssel megkötött biztosítással növelhető.

 

A csalódások elkerüléséért megmutatjuk milyen feltételeknek kell megfelelnie egy  lakásbiztosításnak.

 

Milyen a jó lakásbiztosítás?

 

Röviden: valós ingatlanra, pontos biztosítási összegre és releváns kockázatokra szól.

 

Az adott ingatlanra szabott

Biztosítási szerződésünk megkötésekor alaposan ellenőrizzük, hogy a lakásunk adatai megegyeznek-e a valósággal, különben pórul járhatunk, amikor beüt a krach! Figyeljünk a pontos címre és ne írjunk be alacsonyabb hasznos alapterületet, hogy pár ezer forintot spórolhassunk, továbbá ne feledkezzünk meg a melléképületekről sem! Ugyanis, ha csak az ingatlan értékének 75%-áért fizetünk, akkor kárrendezésnél csak az alulbiztosítottsággal arányosan csökkentett kárösszeg kerül kifizetésre.

De nem éri meg többet fizetnünk sem, mert a törvény értelmében a “biztosítás nem vezethet meggazdagodáshoz”, tehát nem fogunk annyi kártérítést kapni, hogy a régi, lepusztult használati tárgyunk helyett egy újat tudjunk vásárolni.

 

Rendszeresen (legalább évente) felülbírált

Ez különösen igaz, ha felújítást vagy bővítést végeztünk a lakásunkon, vagy új, nagyobb értékű ingóságot vásároltunk. Ilyen esetben aktualizáljuk a szerződést és frissítsük az adatokat.

 

Továbbá az is előfordulhat, hogy a biztosító általi értékkövetés alacsonyabb, mint az inflációt, ez megint csak alul biztosítottsághoz vezethet és fájdalmasan érinthet minket káreset bekövetkeztekor. Ráadásul az idő elteltével egyre újabb kockázati elemek kerülnek bele egy-egy módozatba, - pl. a cyber kockázatok - amelyek a szerződés átdolgozásakor már plusz védelmet adnak.

Akkor jó egy lakásbiztosítás, ha a legrosszabb történik (például porig ég az otthonunk), akkor abból a kártérítési összegből képesek vagyunk újraépíteni és berendezni. Tehát mindig az aktuális újraépítési és beszerzési költségek szerepeljenek a szerződésben.

 

Releváns károkra térít

A Kárpát medencében viszonylag kicsi az esélye, hogy számottevő tornádókárt szenvedjünk (habár ki tudja, mit hoz még a klímaváltozás …), ezért nem arra kell hangsúlyt fektetnünk a biztosításunk megkötésekor, hanem olyan károkra, amelyek tényleg előfordulhatnak. Továbbá más biztosítási módozatot igényel egy 50 m2-es társasházi lakás, mint egy 200 m2-es családi ház rengeteg üveg felülettel.

 

Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy milyen káreseményekre térít a biztosításunk, könnyen lehet, hogy olyanra is fizetünk, aminek minimális a valószínűsége, hogy bekövetkezhet. Például sokan fizetnek ebtartói felelősségbiztosítást, anélkül, hogy kutyájuk lenne. Más kategóriába tartozik, amikor benne van a csomagban egy bizonyos káresemény, de díjmentesen. Ezzel kapcsolatban érdemes megkérdeznünk a biztosítási alkuszunkat.

 

Az adatszolgáltatás az ügyfél felelőssége, a kockázatfelmérés az alkusz feladata és kötelessége, és ha jól kooperálnak abból jó lakásbiztosítás születik.

 

Mire nem térít a biztosító?

 

Azt biztosan nem kell hosszan magyaráznunk, hogy nem fogja kifizetni a kárunkat a biztosító, amennyiben szándékos károkozás történt vagy ha elhanyagoljuk a kármegelőzési, karbantartási kötelezettségünket. Ide tartozik az is, ha már annyira elavult az épület, hogy a kár szinte elkerülhetetlenné válik, és mi, a tulajdonosok nem javíttatjuk meg időben. Az építési konstrukciós hibákból  vagy nem megfelelő anyagválasztási, technológiai hibákból keletkező káreseteket sem fogja megtéríteni a biztosítónk. De akkor is mentesül, ha olyan sokáig várunk a kárbejelentéssel, hogy a károkozás körülményei felderíthetetlenné válnak. 

 

A nem térített kategóriába tartozik az is, ha saját magunk általi szándékos károkozás, azaz 

nyerészkedés történik. A biztosító nemhogy nem fog fizetni, de még egyéb következményekkel is szembe kell néznie az elkövetőnek ilyen esetben.

 

Ami napjainkaban sajnálatos módon előtérbe került, hogy a biztosító fedezi-e kárunkat háború, polgárháború, sztrájk, vagy felkelés esetén? Általánosságban véve elmondható, hogy nincs olyan módozat, amire ez fedezetet adna. 

 

Ahhoz, hogy a legtöbbet hozhassuk ki lakásbiztosításunkból, és ne érjen minket csalódás érdemes professzionális segítséget kérni egy tapasztalt biztosítási alkusztól. Kérdés esetén keressen minket bátran!

 

 

 

GACOR77 CAIR77 ADMIN77 DP96 RUPIAH138 RECEH88 RECEH88 MANTUL138 MANTUL138 PASUKAN88 PASUKAN88 BOBO77 BAYAR77 BAYAR77 GARUDA69 RUPIAH138 GCR77 TANGO77 GACOR77 GACOR77 MODUS99 LORD88 GOCAP123 GACOR96 ODIN77 PARGOY88 PARGOY88 MAXWIN138 MAXWIN138 MAXWIN138 POLASLOT138 EPICWIN138 DISKO69 NGASO77 WIBU69 BESTI69 DINO69 BOSSWIN168 BOSSWIN168 RECEH69 MEWAHBET MEWAH99 FOYA88 SAWER138 PUAS69 MIDAS77 MIDAS77 SIP69 SIP69 MODUS99 MODUS99 GCR77 MASTER38 MABAR69 LOTUS138 LOTUS138 COCOL88 BARON69 DINASTI168 ZONA69 NOBAR69 RONIN86 STARLING69